Cometo – Rachunkowość

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki?

Fotowoltaika to jedna z najmocniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Częściowo przez wymagania stawiane nam przez UE, ale w większości dlatego, że instalacja zwyczajnie się opłaca. W 2021 r. na rynku mieliśmy kilkanaście tysięcy firm, które działały w sprzedaży lub montażu fotowoltaiki. Znalezienie odpowiedniej oferty dla siebie przyprawiało o ból głowy, ponieważ wraz ze wzrostem czasu poświęconego na szukanie informacji pojawiały się dodatkowe pytania i wątpliwości. Do tego na każde pytanie o wycenę spływało kilkanaście/kilkadziesiąt dodatkowych ofert. Zresztą kto z nas, przynajmniej raz nie odebrał telefonu od BOTA albo CALL CENTER z zapytaniem o fotowowoltaikę? Aby ułatwić przebrnięcie przez gąszcz propozycji, przygotowaliśmy krótki poradnik – ściśle związany z naszymi rankingami. Postaraliśmy się znaleźć rozwiązanie na każdym etapie realizacji. Przejdźmy więc do rzeczy. 

Jakie pytania zadać na spotkaniu?

Ja odróżnić dobrą firmę od złej?

Co powinno znaleźć się w umowie?

Co powinno nas zaniepokoić?

Nasze rankingi:

Jak wybrać najlepszą propozycję?

1) Wybór sprawdzonej firmy

Zakup instalacji fotowoltaicznej to z założenia inwestycja na długie lata. Nie zawsze warto więc zwracać uwagę tylko na cenę podstawowych komponentów. Przed wyborem firmy, której powierzymy zadanie wykonania instalacji warto zasięgnąć porady ekspertów (np. brokerów) lub przynajmniej sprawdzić podstawowe informacje o firmie w Internecie. Jeśli mamy znajomych, którzy juz mają instalacje – warto zapytać o opinie o ich wykonawcach. Jeśli nie mamy nikogo takiego – możemy sprawdzić firmę samodzielnie. Zwróć uwagę na datę powstania firmy oraz jej kapitał zakładowy. Spółki możesz sprawdzić w KRS, działalności w CEIDG. My część tej pracy wykonaliśmy za Ciebie – dodatkowo w naszym rankingu możesz znaleźć też opinie i komentarze – z biegiem czasu stworzymy największy katalog firm fotowoltaicznych w Polsce. 

2) Odpowiedni dobór mocy instalacji

Instalacja fotowoltaiczna nie powinna być ani za mała (inaczej będziemy dopłacać za prąd), ani za duża (im większa instalacja tym większy koszt). Dobrze dobrana instalacja gwarantuje zwrot w krótszym czasie. Aby odpowiednio wyliczyć wielkość musimy zwrócić uwagę na wiele czynników (obecne zużycie, kierunek świata, rodzaj instalacji (dach, grunt), zacienienie itd.) – żeby zrobić to samemu musielibyśmy spędzić kilka dni na studiowaniu wzorów i uczeniu się. A i tak skończyłoby się na tym, że dalej wiedzielibyśmy za mało…  Na szczęście firmy sprzedające fotowoltaikę zrobią to za nas. To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to projekt, który firma powinna dostarczyć do akceptacji najpóźniej po zapłaceniu pierwszej zaliczki – ale jeszcze przed montażem – żebyśmy mogli przygotować się i sprawdzić na co możemy przygotować. Projekty robione w specjalnie przeznaczonych do tego celu programach pokazują nam prognozowaną produkcję (oczywiście nie da sie tego przewidzieć w 100%, bo zależy to np. od pogody w danym dniu). Jeśli firma takiego projektu nie dostarcza, warto się zastanowić nad wyborem innej. 

3) Doświadczenie i realizacje

Obecnie zakup Sp. z O.O. z odpowiednim stażem i historią nie jest większym problemem. W związku z tym nie zawsze data powstania i kapitał zakładowy da nam wystarczające informacje – jeśli nie możesz znaleźć opinii o danej firmie – spróbuj zweryfikować jej doświadczenie. Poproś o wskazanie realizacji – najlepiej w okolicy – tak, żeby można było podjechać i zobaczyć jak to wygląda. Przy okazji możesz zapytać użytkowników o wrażenia i oceny. Oczywiście część firm pokazuje swoje realizacje na stronach internetowych – ale natknęliśmy się na przypadki, kiedy były tam pokazywane zdjęcia pobrane z Internetu. Rozmowa z klientem, który już skorzystał z usług danej firmy jest więcej warta niż tysiąc zdjęć w Internecie z wykupionymi przez firmę ocenami. 

4) Cena

Dlaczego cena jest dopiero tutaj, chociaż większość klientów tylko na cenę zwraca uwagę? Fotowoltaika to inwestycja na długie lata – nie zawsze więc oszczędność na materiałach i wykonaniu jest opłacalna. Oczywiście, jeśli mamy 2 podobne oferty, na takim samym sprzęcie i od sprawdzonych firm – wtedy możemy patrzeć na cenę. Chodzi tylko o to, żeby to nie cena była pierwszym kryterium, na podstawie którego odrzucamy oferty na starcie. Często firmy proponują w cenie dodatkowe pakiety – typu monitoring, serwisy, ubezpieczenia itp. – warto więc przyjrzeć się dokładnie co jest zawarte w propozycji. Jeśli różnicę podzielimy na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat (a przecież tyle ma nam służyć instalacja), to nawet kilka tysięcy nie robi już takiego wrażenia. Zwłaszcza, że za instalację nie musimy płacić gotówką – większość firm ma podpisane umowy z bankami i proponuje preferencyjne warunki na zakup instalacji za ich pośrednictwem. Bardzo często jesteśmy w stanie zamienić obecne rachunki za prąd na raty w podobnej wysokości – z jednym dużym plusem – raty, nawet jeśli wzrosną przez zmiany stóp procentowych – to zwykle jest to mniejszy wzrost niż ten, który widzimy na rachunkach za prąd.

5) Użyty sprzęt

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, zgadzamy się, żeby wykonawca zainstalował nam na dachu urządzenia, które przetwarzają prąd. W związku z tym oczywiście ma znaczenia jakość tego sprzętu. I o ile falownik i panele w większości pochodzą z tego samego źródła (możemy ew. zapytać o to, z jakiej są dystrybucji, żeby nie być zaskoczonym przy gwarancji) – o tyle to jakie komponenty zostaną użyte poza nimi może niekiedy uratować nas od np. pożaru. Złączki MC4, przekrój kabla – jeśli nie działasz w branży, pewnie niewiele Ci to mówi – i to normalne. Ich jakość ma wpływ na działanie naszej instalacji i często właśnie z oszczędności na tych elementach wynika różnica w cenie. Warto przynajmniej sprawdzić, czy na etapie projektu zostały one uwzględnione. Jeśli chodzi o panele – tutaj użyta technologia nie ma aż takiego znaczenia – większość ma gwarancje uzysku na poziomie 80%+ na min. 25 lat i gwarancje sprzętowa na 12lat+. Sercem instalacji jest natomiast falownik – i tu warto przyjrzeć się oferowanym rozwiązaniom. Nie każdy potrzebuje Solar Edge lub mikrofalowników – ale też nie zawsze (a raczej praktycznie nigdy) najtańszy wybór jest dobrym wyborem. 

6) Czas realizacji

Fotowoltaika jest gałęzią budowlanki. I tak jak przy budowie czy wykończeniu domu warto poczekać na sprawdzonego fachowca, tak i tutaj to, że jakaś firma jest dostępna od zaraz powinno zapalić lampkę ostrzegawczą. Oczywiście, może być  tak, że akurat ktoś się rozmyślił, zwolnił się termin – ale podchodźmy to takich sytuacji z dużą rezerwą i tym lepiej starajmy się zweryfikować wykonawcę. Większość firm czas realizacji ma wpisany w umowach – sprawdzajmy więc na co mamy być przygotowani. Jeśli handlowiec mówi, że montaż odbędzie się w 3-4 tygodnie, a na umowie mamy wpisane do 90 dni – to przygotujmy się na to, że tyle może to potrwać – oczywiście nie jest to wielkim problemem, pod warunkiem, że nikt tego nie ukrywa i pogodzimy się z tym przed podpisaniem umowy. 

7) Umowa i gwarancja

Handlowcy często trzymają się zasady, że “nikt nie da Ci tyle, ile ja Ci obiecam” – w związku z tym, jak w każdej branży, tak i przy zakupie fotowoltaiki sprawdzaj wszystkie obietnice na umowie. Najlepiej poproś o podesłanie umowy przed spotkaniem (albo po nim, jeśli planujesz podpisać umowę później). Sprawdź, czy na umowie masz informacje o wszystkich dodatkowych pakietach/bonusach, które oferuje Ci handlowiec. Jeśli jakaś firma nie chce Ci wcześniej udostępnić wzoru – z doświadczenia wiemy, że lepiej z takiej firmy zrezygnować juz na tym etapie. Oprócz podstawowych rzeczy, czyli danych klienta, ceny i terminów powinny się tam znaleźć również informacje co jest zwarte w dodatkowych pakietach, jakie są warunki gwarancji i ile ona obowiązuje. Jeśli dostaniesz “mega promocję”, której nie ma w umowie – poproś o jej dopisanie – jeśli będzie z tym jakiś problem, a nie masz np. osobnego regulaminu promocji do podpisania – nie decyduj się na współpracę z taką firmą. Zaoszczędzisz sobie nerwów i czasu już na starcie. Jeśli masz wątpliwości co do treści umowy – skonsultuj ją z kimś, kto się na tym zna. 

8) Obsługa posprzedażowa

Żyjemy w czasach, gdzie każda – nawet największa firma – może zniknąć praktycznie z dnia na dzień. Nie mniej jednak firmy notowane na giełdzie, żeby zniknąć muszą się bardziej postarać, niż jednoosobowe działalności. Z kolei w przypadku jednoosobowych działalności bardzo często masz kontakt bezpośrednio do właściciela. W większości duże firmy maja specjalny dział CALL CENTER, gdzie możesz zadzwonić i praktycznie o każdej porze zgłosić swój problem – w JDG różnie z tym bywa. Jednakże na tym etapie nie podpowiemy, które rozwiązanie jest lepsze – musisz zdecydować, na czym bardziej Ci zależy. My tylko wskazujemy Ci, żeby zwrócić uwagę również na ten aspekt – zwłaszcza, że jak już pisaliśmy – instalacja to inwestycja na lata – dobrze byłoby, żeby mieć możliwość rozpatrzenia gwarancji u firmy, która jest za nią odpowiedzialna. 

9) Audyt poinstalacyjny

Jeśli już masz instalację na dachu – warto byłoby sprawdzić, czy została wykonana poprawnie. Ponieważ pewnie się na tym nie znasz, najlepiej, żeby sprawdził to fachowiec. Część firm ma taki audyt wpisany w warunki umowy – jeśli nie ma, warto zrobić go na własną rękę i wezwać firmę do poprawy już na tym etapie (oczywiście, jeśli takie poprawki będą konieczne). Audyt jest wartością dodaną, jeśli firma oferuje go “w pakiecie” często oznacza, że jest pewna swojej jakości. Dodatkowo ma to istotne znaczenie w przypadku, gdy montaż wykonują podwykonawcy – wtedy pomimo tego, że nie są to ekipy własne, mamy świadomość, że ktoś, kto się na tym zna – sprawdzi dla nas jakość wykonania. 

Oczywiście jest wiele innych czynników, które mogą mieć indywidualny wpływ na to, którą propozycję wybierzesz. My staramy się wskazać Ci właściwą drogę i pokazać najważniejsze aspekty. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, przygotowaliśmy też rankingi, które być może pomogą Ci podjąc decyzję. Znajdziesz je tutaj: 

Lun przejrzyj pozostałe rankingi poniżej:

0
Would love your thoughts, please comment.x